Nástroje online marketingu – co používá Queen of Words
Ať už vedete e-shop, podnikáte online nebo si jen píšete blog, musíte znát nástroje online marketingu a další vychytávky, které vám usnadní život.
Přináším vám výběr toho nejlepšího, co se mě za léta praxe osvědčilo.
Nástroje online marketingu
Když se mě klienti ptají, se kterým nástrojem začít, všem doporučuji Ecomail.
Má totiž několik výhod:
Je jednoduchý a intuitivní.
Je levný.
Obsahuje základní i pokročilé funkce.
Editor, se kterým vytvoříte pěkné šablony, se naučíte používat raz, dva.
Pokud začínáte, oceníte, že do určitého počtu kontaktů v databázi, je nástroj zdarma. Poté se jeho cena zvyšuje, ale pro malé objemy stále zůstává velmi výhodná.
Zkoušela jsem přejít na MailChimp nebo SmartMailing, protože od určitého počtu odeslaných emailů se vám to vyplatí. Jednoduchost používání Ecomailu mě ale přesvědčila, abych zůstala.
Nejlevnější klasika je sice Wedos, na kterém jede můj web Pochopte dějiny, ale pro své další projekty jsem se nechala zlákat poskytovatelem Živé weby. Kdybych znova začínala, Wedos přeskočím. Abych rozchodila web na Wedosu, musela jsem se totiž naučit hodně IT pokročilých dovedností, které jsem vesele zapomněla a stálo mě to zbytečně moc času.
Za skvělou cenu totiž u Živé weby dostanete v jednom hosting, doménu a roční předplatné na nástroj Elementor (který také velmi doporučuji). Kromě toho tady všechno vyřídí na klíč za vás včetně přesunu. Když něco potřebujete, jejich podpora reaguje rychle a velmi ochotně. Ani jednou jsem nezalitovala, že jsem si je vybrala. Díky, pokud to čtete.
Pokud využíváte pro svůj online marketing sociální sítě, neobejdete se bez jejich plánování. Když máte dobrý plánovač, stačí si nahodit příspěvky jednou týdně. Samozřejmě, profíci vědí, že na sítích nemůžete jen přispívat, že musíte být i aktivní. To za vás žádný nástroj neudělá. Ale vymýšlení příspěvků a plánování kampaní lze udělat z jednoho místa.
Zkoušela jsem Buffer, ale časem mě odradila vysoká cena.
Social Champ má spoustu much. Běží třeba velmi pomalu a pomaleji se synchronizuje mobilní aplikace a webová verze. Ale když se přes to přenesete, tak si ho zamilujete. Umí totiž všechno, používání je snadné a ta cena je bezkonkurenční.
Do 3 kanálů na sociálních sítích zde můžete mít účet zdarma a ani v prémiové verzi vás nezruinuje.
Na jednoduchou grafiku na sociálních sítí i k tvorbě náhledových obrázků. Kdo nezná Canvu, jako by nežil. Canva je jediným nástrojem, jehož předplatné jsem ani nikdy nezvažovala zrušit, protože stojí za každou korunu.
Vytvoříte zde grafiky pro všechny účely. Snadno si nastavíte formát vhodný pro různě tipy obsahu. Canvu využijete i tehdy, pokud jako já, pro grafiku nemáte oko. Nabídne totiž různé varianty designu za vás a vy je jen opravujete. V rámci předplatného máte navíc přístup do obrovské databáze obrázků, grafik a fotek, takže si už nemusíte platit žádnou fotobanku navíc.
K čemu všemu používám Canvu?
- Obrázky do blogových článků.
- Náhledové obrázky článků, podcastů a videí.
- Grafiky a obrázky na sociální sítě.
- PDF prezentace pro klienty.
- PDF graficky zpracované nabídky pro klienty.
- PDF s portfoliem.
- Jednoduchá loga (pokud si je nenechám navrhnout profíkem).
- Úvodní obrázky pro všechny své kanály.
Občas dostávám dotazy, kde se berou moje malovaná videa. Používám nástroj Doodle Maker. Ne, nemůžu ho s klidným svědomím doporučit. Seká se to a má to hrozně much.
Ale všechny ostatní na trhu jsou mnohem, mnohem dražší.
Tak tedy Doodle Maker. Ráda bych napsala, že bych si ho nikdy znovu nepředplatila, kdybych začínala znovu, ale bohužel ano. Protože víc peněz bych do tvorby malovaných videí investovat nechtěla a nic levnějšího není. Takže ho doporučuji, ale připravte se, že se budete vztekat.
Pokud ale chcete sem tam použít malované video, je Doodle Maker přijatelná volba.
Nástroje a vychytávky pro freelancery
Máte-li větší e-shop, jděte na Shoptet. Pokud ale prodáváte jen e-book nebo online kurz, tak využijte Simple Shop. Vytvoří vám rychle a snadno prodejní formulář, propojíte ho s emailingem (např. s Ecomailem) i s platební bránou. Vystaví za vás faktury, umí slevy a slevové kupony. Za minimální cenu.
iDoklad je elegantní a přehledný účetní nástroj. Používám ho pro databázi kontaktů a vystavování faktur.
Nedávno jsem si předplatila Google Workspace prémiovou verzi a nedám na něj dopustit. Má totiž dvě vychytávky, které v bezplatné verzi nenajdete.
- Nahrávání videohovorů.
- Rezervaci času schůzky.
Je k nezaplacení, když mohu klientům poslat odkaz, na kterém si zarezervují schůzku přímo v mém Google kalendáři.
Lepší psaní - Grammarly
Pokud píšete v angličtině, používejte Grammarly. Je jedno, jak dobrá je vaše angličtina, s Grammarly může být ještě lepší. Kromě toho, že se jedná o pokročilý nástroj kontroly pravopisu, tak také vychytá často se opakující slova a co víc, můžete si sami nechat navrhnout synonyma nebo nové formulace svého textu.
Správa projektů - Asana
Pro plánování svých projektů používám Asanu. Zkoušela jsem Trello i ClickUp a věřte mi, že vedle papírového diáře se mi nakonec Asana osvědčila nejlépe. Bohatě mi stačí bezplatná verze, pro správu úkolů a projektů je ideální a přehledná.
Měření pracovního času - Toggle
Pokud jste freelancer, který účtuje klientům hodinovku, tak určitě chcete mít přehled o vykázaných hodinách. Po vzoru Roberta Vlacha doporučuji měřit si dobu, kterou věnujete jednotlivým úkolům i v případě fixní ceny za projekt. Jedině tak zjistíte, kolik vaše hodina skutečně stojí.
Toggle i v bezplatné verzi umožňuje snadno změřit, kolik času věnujete jakému úkolu. Detailní statistiky jsou vyhrazeny uživatelům s předplatným, ale základní přehled si uděláte i bez nich.
Správa financí - Buxfer
Ideální nástroj pro správu osobních financí. I v bezplatné verzi vám snadno vygeneruje grafy a přehledy za různá období. Snadno si spočítáte, kolik jste vydali za jakou kategorii. Skvěle běží i mobilní aplikace. Samozřejmě, že stejnou službu udělá excelová tabulka, ale nevypadá tak dobře.
Skenování dokumentů - CamScanner
Nemáte skener a potřebujete občas klientům při práci z domova něco nafotit? Skvělá aplikace CamScanner vám pomůže. Vyfotíte dokument mobilem a aplikace upraví obrázek tak, že když ho znovu nahrajete do počítače a připojíte k digitálním dokumentům, jsou k nerozeznání.
A na závěr perlička. Protože psaní rukou pro mě žádná aplikace nikdy nenahradí, nemohu nezmínit nejlepší diáře na trhu od CleverMinds. Najdete spoustu krásných diářů, ale jen u CleverMinds jsem našla plánování v týdenních cyklech. Všude si sestavujete plán po měsíci, což mě jako matce dětí, které rády mění plány celé rodiny i businessu, nestačí.
Takže CleverMinds.
Máte další tipy na nástroje nebo vychytávky?
Napište mi nebo pište do komentářů na sociálních sítích.