Co je online marketing a proč do něj investovat čas a peníze?
Online marketing kdysi přinesl revoluci.
Je totiž dostupný všem, malým i velkým, bohatým i chudým, zaběhnutým i nováčkům.
Někdy stačí přechytračit konkurenci a vyskočíte na vrchol.
Online marketing se totiž neomezuje pouze na prvoplánovou reklamu.
Jaké jsou druhy online marketingu
Přímý marketing
Jistě, můžete investovat do přímého marketingu, který vypadá vlastně úplně stejně jako billboard na dálnici nebo reklama v televizi. Prostě jste vidět.
Internet nabízí ovšem jednu velkou výhodu: díky sběru dat, se můžete ukázat správným zákazníkům ve správnou chvíli.
Ale připlatíte si. Přitom online marketing nemusí být drahý.
PPC reklama
Samotná PPC reklama (jak se říká reklamě, která vás pronásleduje skrz jednotlivé webové stránky, když brouzdáte internetem) nebo reklama před videem na YouTube stojí dost peněz.
A pokud chcete ušetřit a ukázat ji pouze těm správným lidem a neplýtvat na zákazníky, kteří nemají zájem a nikdy mít nebudou, potřebujete ji správně nastavit.
To umí jen profík.
Reklama na sociálních sítích
Totéž platí pro reklamu na sociálních sítích. Takovou tu reklamu, která se vám ukáže na zdi na Facebooku nebo mezi jednotlivými stories na Instagramu. Je třeba ji správně nastavit, zvolit správný rozpočet.
Dobrý copywriter vám ji napíše, ale pokud nechcete plýtvat prostředky, doporučuji nechat si ji nastavit profesionálem. A pravidelně vyhodnocovat.
Také můžete zákazníkům posílat emaily. Emailing má narozdíl od sociálních sítí několik nesporných výhod. Komunikujete s klienty přímo. Nehrozí žádné komentáře od dalších uživatelů a hrajete podle vlastních pravidel.
Vyhledávače omezují obsah, na který si můžete nastavit placenou reklamu.
Sociální sítě hrozí blokací stránky všem, kdo porušují pravidla komunity. Když jsem propagovala příspěvek o volbách za první republiky, Facebook mi reklamu zrušil a zablokoval stránku. Protože se v názvu objevovalo slovo „volby“ a já příspěvek neoznačila jako politickou reklamu. Bránila jsem se, a za pár dní, reklama jela normálně a stránka mi fungovala. Ale datum, kdy měl být příspěvek zveřejněn a propagován, minulo a už to bylo k ničemu.
To se vám v emailu nestane.
Email marketing
Email je jen váš. Seznam emailových adres, narozdíl od seznamu sledujících a fanoušků na sociálních sítích, vlastníte vy. Nesete si ho s sebou od klienta, ke klientovi, z domény na doménu.
Email marketing je zdarma. Platíte většinou za nástroj, přes který rozesíláte emaily, nějakou paušální částku, ale s cenou PPC reklamy nebo reklamy na sítích se to nedá srovnat. Mailing hlavně přeje malým hráčům. Zatímco PPC reklama nebo reklama na sítích stojí pro všechny stejně, mailingové nástroje stupňují své tarify podle počtu kontaktů databázi a množství rozesílaných emailů.
Třeba můj oblíbený Ecomail pořídíte zdarma do 200 kontaktů v databázi. Pro začínající online podnikatele skvělá nabídka.
Ale vaše emaily nikdo nemusí číst.
Zaujmout čtenáře přímým marketingem skrz email je složitější.
Zatímco PPC reklama a reklama na sítích využívá svůj trumf – video nebo obrázek, vy hrajete o pozornost se 150 znaky předmětu emailu.
Samotný text emailu musí být pecka, aby někoho přesvědčil.
Dle statistik se 30 % otevřených emailů považuje za dobrý výsledek.
Pokud se 5 % čtenářů proklikne na vaši stránku, tak si můžete gratulovat.
A to ještě nic nenakoupili.
Emailing je super. Ale musíte umět skvěle emaily psát (nebo si na to někoho najmout) a mnohem lépe uděláte, když přímý marketing zkombinujete s tím obsahovým. Emailing k tomu přímo vybízí.
Obsahový marketing – levnější online marketing
Mailing
Začněme tedy u emailů. Jedním z nástrojů obsahového marketingu jsou newslettery.
Posíláte čtenářům zprávy, ve kterých jim sdělujete zajímavé informace z oboru.
A sem tam přihodíte nějaký ten prodejní email.
Oni otevřou i ten prodejní, protože jsou zvyklí, že od vás dostávají užitečné zprávy a rádi vaše maily čtou. Možná také rozkliknou odkaz, protože se vám za tu dobu už naučili věřit.
Budujete vztah.
A jaké informace můžete poskytovat? Několik příkladů:
Česká spořitelna pravidelně posílá informace o nových podvodech, na které nemáte jako jejich klienti naletět.
Železná koule posílá shrnutí toho, co se u nich děje, plus tipy na cvičení a zdravý životní styl.
Manucafe kromě slevových akcí přináší zajímavosti ze světa kávy.
Každý na něco přijde.
S klienty komunikujete přímo vy a to je ohromná výhoda. Cítí se jako výjimeční, protože mluvíte přímo k nim. Třeba mezinárodní platforma Substack na tomto modelu staví svou popularitu. Když zde sledujete svého oblíbeného spisovatele, dostáváte do schránky email přímo od něj. Já se třeba cítím skvěle, když mi osobně napíše Timothy Snyder.
Vy navíc můžete oslovovat čtenáře skutečně přímo. Moderní mailingové nástroje nabízí vychytávky jako oslovování křestním jménem už v předmětu zprávy, posílání různých mailů podle věku, pohlaví nebo ukazatelů, které si sami nastavíte.
Svým odběratelům můžete dát v emailu něco navíc a podtrhnout tak pocit výjimečnosti. Přednostní právo k četbě článků, k nákupu nebo slevový kód.
Já se třeba na slevový kód od Manucafé každý měsíc vyloženě těším, 5 % z ceny je při naší spotřebě kávy, horké čokolády a čaje slušná částka.
Blog, videa a podcasty
Spláchneme to najednou, protože myšlenka je stejná u všech těchto kanálů.
Blog píšeme proto, abychom čtenářům dali nějaké informace zdarma. Abychom je vzdělávali a ušetřili je i sebe dotazů, nepříjemností a nejasností. Abychom tím také ukázali, že rozumíme tomu, co děláme, můžou nám věřit, můžou se na nás spolehnout. Někdy jim také chceme nabídnout jen něco zajímavého na čtení. Nebo v případě videí a podcastů ke shlédnutí a poslechu.
Vytváříme si komunitu lidí, kteří nás rádi čtou, sledují a poslouchají, a proto náš web navštěvují. S každou další návštěvou se zvyšuje pravděpodobnost, že od nás něco koupí. S každou návštěvou roste jejich důvěra k nám a cena našich produktů v jejich očích. Psychologicky navíc dávání věcí zdarma vytváří pocit vděčnosti, který podvědomě toužíme oplatit.
Ebooky
Ebooky zdarma většinou nabízíme zákazníkům oplátkou za to, že nám poskytnou email. Abychom jim mohli posílat naše oblíbené newslettery a prodejní emaily. Ale nabízí i jinou skvělou funkci. Můžeme v nich shrnout veškeré know-how, kterým se chceme před zákazníky blýsknout, zodpovědět všechny dotazy. Zároveň je to něco, co si člověk stáhne do svého počítače nebo mobilu, a ten samotný proces vyvolá větší pocit vděčnosti než článek, který si jen rozklikne. V řeči marketingu se tomu říká magnet.
Často se setkávám s tím, že do magnetu značky dají jen tak něco, aby se neřeklo. To hlavní si schovají do prodejních artiklů. Když čtete jejich ebook zdarma, na každé stránce vidíte, že je ošizený, že je to jen lákadlo. Ale to je špatně. Zákazník není debil, jak už jsem jednou psala.
Magnet má být tak skvělý, že si zákazník řekne: „Páni, když tohle dávají zadarmo, tak jak vypadá to, za co si nechají platit?”
Ale samozřejmě, že musíte v tom prodejním artiklu ukázat něco víc.
Ale to už je jiná.
Ale pozor. Taky v obsahovém marketingu koluje spousta mýtů.
Online marketing založený na vztahu s klienty
Vztah můžete budovat třeba na sociálních sítích. Mě to moc nejde, protože mě samotnou sociální sítě prostě nebaví. Znám principy, umím je použít, ale když přijde časová tíseň, sítě jsou první, co vypustím. Podnikatel musí vědět, které kanály jsou pro něj prioritní. Každý den jsme dostali 24 hodin a víc ani ťuk. Celý život se snažím tento fakt ignorovat a různě ohýbat, ale bez úspěchu.
Online marketing na sociálních sítích
Základní princip v marketingu na sociálních sítích platí: nebuďte robot.
Zajímejte se o lidi, pokud chcete, aby se zajímali oni o vás.
- Reagujte na komentáře
- Projděte si profily svých fanoušků.
- Mrkněte se na jejich vlastní příspěvky.
- Ptejte se, co je baví.
- Vyvolávejte interakci.
- Moderujte komentáře.
Publikujte na sítích příspěvky, které čtenáře zajímají a přináší jim nějakou hodnotu.
Ale zároveň taky buďte osobní
- Představte svůj tým.
- Ukažte se při práci.
- Cokoliv, co chcete ukázat a udělá vás osobnější, na sítě patří.
Jen u toho přemýšlejte, jakou image tímto budujete.
Marketing na sociálních sítích (i váš osobní!) by měl být záměrný a sledovat dlouhodobou strategii. A přitom působit osobně a spontánně.
Je to věda, proto si na to větší značky najímají celé týmy.
Branding
Branding je způsob, kterým svou značku ukazujete světu.
Osobní branding, vaše osobní značka je to, jak o vás lidé hovoří, když tam zrovna nejste. A představuje nejlepší způsob, jak se odlišit.
Když budujete brand, tak máte jasnou představu:
- Kdo jste.
- Co děláte.
- Proč to děláte.
- Za čím si stojíte.
- Kam chcete svou značku dovést.
- Jak chcete změnit svět.
- Jak vaše značka mluví.
To všechno se odráží:
- v podobě vaší webové stránky
- v jazyku veškeré komunikace na všech kanálech
- ideálně i v tom, jaké poskytujete služby a…
- …jak vaši zaměstnanci komunikují s klienty a partnery.
Tak totiž vytvoříte v zákaznících pocit, že vás znají, že k vám patří a budou nakupovat jen u vás.
Jako když chodíte do oblíbené kavárny a nevíte proč.
Splnili jste úkol z uvítacího emailu?
Pokud ne, teď nastal ten správný čas: Zamyslete se, proč chodíte právě do této kavárny/hospody a ne do jiné?
- Když vyčerpáte všechny racionální důvody, proč?
- Jaký máte oblíbený obchod, internetový obchod, kam se rádi vracíte?
- Blogera, kterého čtete?
- Možná sdílíte ty stejné hodnoty, je vám sympatická osobnost značky, atmosféra v kavárně.
Každý nedělá branding vědomě, někdy se to tak nějak sejde.
Branding je dnes hlavně hodně založen na podvědomém působení, čerpá z hlubokých psychologických vlivů, ze síly archetypů.
Jelikož v naší dnešní společnosti nestojí svět na jedné univerzální ideologii, nečerpáme inspiraci z neměnných mýtů a příběhů, trháme pouta s předchozími generacemi, podvědomí prahne po vzorech, hodnotách a příbězích. Velké značky už to pochopily.
Velké firmy jako Apple nebo American Express platí nejlepším copywriterům tisíce dolarů za hodinu, aby jim pomohli sestavit hlas značky, vymysleli motto, hodnoty, příběh a slogan.
Ale malé značky dělají totéž, jen občas nevědomky, bez strategie – i tak má ale brand se silnou osobností obrovský náskok před nahodilým marketingem bez základu.
Ale proč to všechno?
Nestačí prostě dobře dělat svoji práci?
Bohužel, nestačí.
Protože, pokud se nebudete neustále zlepšovat, budete jen dobří, nikdy nebudete nejlepší.
A pokud chcete mít čas a finance pro růst, tak musíte dělat dobře marketing, abyste přes zákazníky obhájili vyšší cenu svých produktů.
Další studium.
Reklama jako taková
Marketing na sociálních sítích
Branding
Chcete každý týden tipy pro podnikatele, marketéry a spisovateli do emailu?
Další studium.
Níže doporučuji knihy k dotčeným tématům:
Pokud se vzděláváním v reklamě začínáte, začněte u kořenů.
David Ogilvy proslul rčením: “Zákazník není debil.”
Někteří dnešní marketéři by se asi do té doby měli vrátit a vyslechnout si jeho pokárání znovu.
Ale moudrým marketérům postačí Carnegieho principy z původní klasiky, protože ve výše uvedené knize je pouze aplikují na svět sociálních sítí.
Geniální a průlomová kniha, která popisuje podvědomé působení archetypů a jejich využití v marketingu.
V češtině ji neseženete.
Což je dobře pro vás, protože bude ještě chvíli trvat, než se tyto principy vaše konkurence naučí.